• 0212 590 23 25
  • 0546 940 22 00
A Sınıfı
Kullanılacak Araç Motosiklet
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M - A1 - A2
Yaş Şartı 24 Yaşını Bitirmiş Olmak veya en az 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olmak
Tahsil Durumu En Az İlkokul Mezunu Olmak
A-1 Sınıfı
Kullanılacak Araç Motorbisiklet
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M
Yaş Şartı 16 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlköğretim Mezunu Olmak
A-2 Sınıfı
Kullanılacak Araç Motosiklet
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M - A1
Yaş Şartı 18 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlköğretim Mezunu Olmak

A sınıfı Motosiklet Ehliyeti 35 KW üzeri ve gücünün ağırlığa oranı ortalaması 0,2'yi geçen motsikletler için alınır. Yaklaşık olarak 500 cc üzeri motorlar için kullanılır.

A sınıfı ehliyet alabilmek için iki farklı seçenek vardır. Birincisi En az 2 yıllık A2 sınıfı motosiklet ehliyetine sahip olup 20 yaşını doldurmak, İkinci seçenek 2 yıllık A2 sınıfı motosiklet ehliyeti yoksa 24 yaşını doldurmuş olmaktır.

Kurumumuzda Honda 650 CBF motorsikler ile A sınıfı ehliyet verilmektedir. A sınıfı motor ile Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletler kullanılabilir. Ayrıca A sınıfı ehliyete sahip kişiler M, A1, A2 sürücülerin kullanabileceği tüm araçları kullanma yetkisine sahiplerdir.

Kullanılacak Araç Otomobil ve Kamyonet
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M - B1 - F
Yaş Şartı 18 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlköğretim Mezunu olmak


B sınfı Otomobil ehliyeti için 14 ders akan trafik ve + 2 ders simülatör eğitimi verilmektedir. B sınfı Otomobil ehliyeti ile vitesli (manuel) ve otomatik vites tüm otomobilleri kullanabilirsiniz.

Kurumumuzdan B sınıfı Otomatik vites ehliyetide alabilirsiniz. (B sınıfı Otomatik vites ehliyeti ile sadece otomatik vitesli otomobiller sürülebilir)

Kullanılacak Araç Kamyon
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M - B - B1 - C1 - F
Yaş Şartı 21 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlkokul Mezunu Olmak


Kamyon veya çekici kullanmak için alınması gereken ehliyet sınıfı C sınıfı ehliyet, ağır yük taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken ehliyet sınıfıdır.

C sınıfı ehliyet sahipleri kamyon ve çekici yanı sıra B sınıfına giren, kamyonet, arazi taşıtlar, otomobil ile C1 sınıfına giren araçları kullanabilmektedirler. Yeni çıkan trafik yönetmelikleri ile kamyon ehliyeti sınıf ismi ve ehliyet alma şekli olarak değişti. Yeni yönetmelikler doğrultusuna kamyon ehliyeti nasıl alınır sizi bilgilendirmeye çalışacağız.

Kamyon ehliyeti, hafriyat ve yük taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken sürücü belgesidir. C sınıfı ehliyet sahipleri otomobil dışında traktör, kamyonet ve kamyon kulanabilmektedirler fakat bu sınıf ehlyet ile tır ve römorklu çekiciler kullanılamamaktadır. C sınıfı ehliyet sahipleri D sınıfı araçları kullanabilmek için direksiyon sınavına girmek zorundadırlar.

Öncelikle C sınıfı ehliyet almak isteyen sürücüler B sınıfı ehliyet sahibi olmak zorundadırlar. Herhangi bir ehliyet sahibi olmayan bir kamyon sürücüsü önce B sınıfı ehliyet almalı, daha sonra C sınıfı için sınavlara girmelidir. B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler ise bir direksiyon sınavına girerek C sınıfı ehliyet sahibi olabilirler.

Kullanılacak Araç Minibüs Otobüs Otomobil
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M - B - B1 - D1 - F
Yaş Şartı 24 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlköğretim Mezunu Olmak


2015 yılına kadar alınmış olan D sınıfı ehliyetler Tır ve Kamyon sürebilirken 2016 yılında yönetmelik değiştiğinden dolayı 2016 yılından itibaren alınan D sınıfları sadece otobüs kullanabilmektedir.
Kullanılacak Araç Otomatik Vites Otomobil
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M - B1 - F
Yaş Şartı 18 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlköğretim Mezunu olmakB sınfı Otomobil ehliyeti için 14 ders akan trafik ve + 2 ders simülatör eğitimi verilmektedir. Kurumumuzdan B sınıfı Otomatik vites ehliyetide alabilirsiniz.
B sınıfı otomatik vites ehliyeti ile sadece otomatik vitesli otomobiller sürülebilir.

Kullanılacak Araç Kamyon ve Çekici
Diğer Araçları Kullanma Yetkisi M - B - B1 - C1 - F
Yaş Şartı 21 Yaşını Bitirmiş Olmak
Tahsil Durumu En Az İlkokul Mezunu Olmak